• Jakub Pacanda

V Billově mozku: Třídílný seriál na Netflixu


Před Vánoci jsem věnoval pozornost třídílnému seriálu V BILLOVĚ MOZKU <DEKÓDOVÁNÍ BILLA GATESE>. Obsah a úvahy celého dokumentu rezonují s mým momentálním osobním rozpoložením, přístupem k podnikání a především s mým vnitřním světem.Celá třídílná série se točí kolem Billových aktivit po odchodu z Microsoftu. Divák tím získává možnost nahlédnout do jeho nitra a poznat ho i po jeho lidské stránce.


Není vizionář, jako vizionář


Možná jste díky medializaci a sociálním sítím zaznamenali představení nového vozu od společnosti Tesla Motors. „Rozbil to ten Elon schválně, nebo ne?“, ptalo se mě hned několik známých ještě týden po té, co byl Cybertruck představen. Osobně nevím, a je mi to jedno. Svou pozornost cílím tím směrem, kde to podle mě samotného má smysl a produkt (popřípadě služba) má nějaký reálný užitek z globálního hlediska. I proto vznikl tento článek, jako podpora myšlenek a vizí Billa Gatese. Jeho aktivity v oblasti průzkumu jaderné energie, boji proti obrně nebo výzkumu Omni Processoru (skupina fyzikálních, biologických nebo chemických procesů pro zpracování fekálního kalu směsi lidských výkalů a vody v rozvojových zemích) stojí rozhodně za šíření.


Pět věcí, nad kterými jsem se při shlédnutí seriálu zamyslel (vše jsou mé subjektivní domněnky)


1) Bill na mě působí, jako jeden z mála skutečně úspěšných lidí, který má rovněž v pořádku vztahy se svou manželkou a dětmi. Určitě na mě v tomto ohledu působí lépe než Elon Musk nebo Steve Jobs.


2) Proč o těchto nových Billových aktivitách nepíší média ve velkém? Je to snad proto, že řešení efektivního čištění odpadních vod, nebo boj s obrnou, nejsou pro masy a konzumní svět tak populárními nebo skandálními tématy?


3) Hned na začátku druhého dílu Melinda Gates o Billovi říká: „Bill zvládá spoustu složitých věcí. Má je rád. Ve složitosti se vyžívá, takže když se zastaví a utiší všechny svoje nesmírně složité myšlenky, svůj pohled na svět i způsob spojování jeho myšlenek, které ostatní nevidí, přemýšlí pak nejlépe. Proč jezdí na Týden přemýšlení (dny, kdy se Bill zavře na samotě s knihami)? Aby se zklidnil, měl čas zpomalit, vše sepsat a mohl vést všechno tak, jak chce.


4) V 1. dílu (přibližně ve 21. minutě) padlo, že Bill Gates je schopný přečíst 150 stran knihy za pouhou hodinu. Začal jsem přemýšlet, jak je to možné a jak bych to mohl umět také.


5) Bill v dokumentu doporučuje knihy českého vědce Václava Smila.


Tři věci, které si z toho osobně odnáším


1) V dokumentu jsem spatřil perfektní postup, jak přistupovat k řešení složitých věcí, od kterých se ostatní obvykle odklánějí nebo je neřeší. Jak celkově zpomalit v hektickém koloběhu myšlenek a nových nápadů. A také je tam dobrý návod, jak mohou věčně zvídavé osoby (které mají dar si dávat složité věci do souvislostí), efektivně uklidnit svou mysl a vést druhé pomocí jednodušších a jasných kroků, tak aby je pochopili a problémy se co nejefektivnějším způsobem vyřešili.


2) Narazil jsem na princip rychlo-čtení, který jsem si okamžitě osvojil. Založil jsem si účet na Databazeknih.cz, kde si nově eviduji veškeré knihy, které jsem přečetl a přečtu. Přijde mi to jako skvělý nástroj, jak poznat lidi, kteří mají podobné zájmy (nebo řeší stejné problémy) jako vy.


3) Poprosil jsem Ježíška, aby mi přinesl nějaké knihy od Václava Smila. Ten mě vyslyšel a přinesl mi knihu Ropa: Průvodce pro začátečníky Děkuji Ježíšku.


Pokud se vám můj článek líbí a rádi podobná témata rozebíráte se stejně smýšlejícími lidmi, můžete se přidat do mé digitální klubovny.

89 views0 comments

Recent Posts

See All